wtorek, 16 czerwca 2015

3 pomysły na zielone smoothie na bazie wody

Cześć Wszystkim! :)

Dziś zapraszam na smaczne i zdrowe zielone smoothie na bazie wody ze szpinakiem i jarmużem*. Jeśli jeszcze nie przekonaliście się do tych zielonych liści, teraz jest najlepszy czas żeby to zrobić, ponieważ koktajle są najlepszym śniadaniem na upalne dni, które właśnie nadchodzą :) Ponadto zarówno szpinak, jak i jarmuż fajnie skomponowany ze słodkimi owocami są praktycznie niewyczuwalne w smaku, co powinno zachęcić nawet najmłodszych do spróbowania :)

Link do poprzednich 3 koktajli na bazie mleka znajdziecie tutaj
1. Słodki:

- garść szpinaku
- 3/4 szklanki wody niegazowanej
- 1 pomarańcze
- 1 banan
- 1 słodkie czerwone jabłko
- 1 łyżeczka miodu


2. Umiarkowanie słodki:

- garść jarmużu
- 3/4 szklanki wody niegazowanej
- połowa czerwonego, słodkiego jabłka
- połowa gruszki
- 1 banan
- garść borówek amerykańskich
- 1 płaska łyżeczka domowego masła orzechowego (link do przepisu, jak zrobić domowe masło orzechowe znajdziecie tutaj)3. Kwaśny:

- garść jarmużu
- 3/4 szklanki wody niegazowanej
- 1 banan
- połowa gruszki
- 1 gałązka rabarbaru
- 1 kiwi
- 1 płaska łyżeczka domowego masła orzechowego, przepis znajdziecie (link do przepisu, jak zrobić domowe masło orzechowe znajdziecie tutaj)

1. Wszystkie warzywa i owoce należy opłukać i obrać, a następnie dokładnie zmiksować.


Warto pamiętać, że do wszystkich zielone smoothie, które nie zawierają w sobie nośników tłuszczu (mleka, jogurtu, orzechów, lub pestek) warto dodawać, np. łyżeczkę domowego masła orzechowego, dzięki któremu nasz organizm wchłonie wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jakie posiada jarmuż (m.in. witaminę A i K).


*Jarmuż, tak samo jak inne warzywa kapustne dostarcza organizmowi sporo goitrogenów, czyli związków, które mogą wpływać na metabolizm jodu, obniżając jego stężenie w organiźmie. Może to prowadzić do zaburzenia syntezy hormonów tarczycy oraz przerotu gruczołu. W związku z tym jarmuż nie jest polecany dla osób chorujących na tarczycę.

Ponadto jarmuż jest bogaty w szczawiny, a więc zrezygnować z niego powinny również osoby zmagające się z kamicą szczawianową.


Podane przeze mnie ilości wystarczą na 2 szklanki koktajlu.SMACZNEGO! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Szybki falafel

Cześć Wszystkim! :) Dziś pomysł na wegetariańskie falafele, czyli kotleciki z ciecierzycy. W klasycznej wersji falafele przygotowuje si...